2014 Asian Games Team Final Medalists

1st: China - Bai Yawen, Chen Siyi, Huang Huidan, Shang Chunsong, Tan Jiaxin, Yao Jinnan

2nd: North Korea - Hong Un Jong, Jong Ungyong, Kang Yong-Mi, Kim So-Yong, Ri Un-Ha, Kim Un-Hyang

3rd: Japan - Minami Honda, Azumi Ishikura, Mizuho Nagai, Akiho Sato, Yuriko Yamamoto, Sakura Yumoto 

Photos via Getty Images


2014 P&G Gymnastics Championships Medalists

Junior All Around: 1st - Jazmyn Foberg (MG Elite), 2nd - Nia Dennis (Buckeye), 3rd - Norah Flatley (Chow’s)

Senior All Around: 1st - Simone Biles (World Champions Centre), 2nd - Kyla Ross (Gym-Max), 3rd - Maggie Nichols (Twin City Twisters)

Photos via USAGym.org


2014 Youth Olympics Medalists

All Around: 1st - Seda Tutkhalyan (Russia), 2nd - Flavia Saraiva (Brazil), 3rd - Ellie Downie (Great Britain)

Vault: 1st - Wang Yan (China), 2nd - Ellie Downie (Great Britain), 3rd - Sae Miyakawa (Japan)

Uneven Bars: 1st - Seda Tutkhalyan (Russia), 2nd - Iosra Abdelaziz (Italy), 3rd - Wang Yan (China)

Balance Beam: 1st - Wang Yan (China), 2nd - Flavia Saraiva (Brazil), 3rd - Ellie Downie (Great Britain)

Floor Exercise: 1st- Flavia Saraiva (Brazil), 2nd - Seda Tutkhalyan (Russia), 3rd- Ellie Downie (Great Britain)

Photos via FIG.org


2014 Commonwealth Games Individual Medalists

All Around = 1st- Claudia Fragapane (England), 2nd- Ruby Harrold (England), 3rd- Hannah Whelan (England)

Vault = 1st- Claudia Fragapane (England), 2nd- Ellie Black (Canada), 3rd- Dipa Karmakar (India)

Uneven Bars = 1st- Rebecca Downie (England), 2nd- Larrissa Miller (Australia), 3rd- Ruby Harrold (England)

Balance Beam = 1st- Ellie Black (Canada), 2nd- Mary Anne Monckton (Australia), 3rd- Georgina Hockenhull (Wales)

Floor Exercise = 1st- Claudia Fragapane (England), 2nd- Lauren Mitchell (Australia), 3rd- Ellie Black (Canada)


2014 Commonwealth Games Team Medalists

1st- England (R. Downie, Fragapane, Harrold, Simm, Whelan)

2nd- Australia (Brown, Miller, Mitchell, Monckton, Vivian)

3rd- Wales (Beddoe, Hockenhull, Hogg, Romaeo, Theaker)


2014 European Championships Medalists

Team Final: 1st- Romania (Stanila, Zarzu, Iordache, Bulimar, Munteanu), 2nd- Great Britain (Harrold, Whelan, R. Downie, Fragapane, Tunney), 3rd- Russia (Spiridonova, Rodionova, Mustafina, Kharenkova, Sosnitskaya)

Vault: 1st- Giulia Steingruber (Switzerland), 2nd- Anna Pavlova (Azerbaijan), 3rd- Larisa Iordache (Romania)

Uneven Bars: 1st- Rebecca Downie (Great Britain), 2nd- Aliya Mustafina (Russia), 3rd- Daria Spiridonova (Russia)

Balance Beam: 1st- Maria Kharenkova (Russia), 2nd- Larisa Iordache (Romania), 3rd- Aliya Mustafina (Russia)

Floor Exercise: 1st, tie- Vanessa Ferrari (Italy) and Larisa Iordache (Romania), 3rd- Giulia Steingruber (Switzerland)


2014 Junior European Championships Medalists

Team Final: 1st- Russia (Bondareva, Dmitrieva, Melnikova, Skrypnik, Tutkhalyan), 2nd- Great Britain (E. Downie, Grindle, R. Jones, Lyons, Tinkler), 3rd- Romania (Butuc, Ciurusniuc, Iridon, Jurca, Stoica)

All Around: 1st- Angelina Melnikova (Russia), 2nd- Laura Jurca (Romania), 3rd- Ellie Downie (Great Britain)

Vault: 1st- Ellie Downie (Great Britain), 2nd- Laura Jurca (Romania), 3rd- Amy Tinkler (Great Britain)

Uneven Bars: 1st- Daria Skrypnik (Russia), 2nd- Angelina Melnikova (Russia), 3rd- Maike Enderle (Germany)

Balance Beam: 1st- Angelina Melnikova (Russia), 2nd- Andreea Iridon (Romania), 3rd- Tabea Alt (Germany)

Floor Exercise: 1st- Catherine Lyons (Great Britain), 2nd, tie- Amy Tinkler (Great Britain) and Andreea Iridon (Romania)


2014 Ljubljana World Challenge Cup Medalists

Vault: 1st- Teja Belak (Slovenia), 2nd- Ana Derek (Croatia), 3rd- Ayelen Tarabini (Argentina)

Uneven Bars: 1st- Anna Pavlova (Azerbaijan), 2nd- Anastasia Yekimenka (Belarus), 3rd- Stefanie Seigenthaler (Switzerland)

Balance Beam: 1st- Teja Belak (Slovenia), 2nd- Jessica Stabinger (Austria), 3rd- Stefanie Seigenthaler (Switzerland)

Floor Exercise: 1st- Ayelen Tarabini (Argentina), 2nd- Sasa Golob (Slovenia), 3rd- Yekaterina Chuikina (Kazakhstan)


2014 Pacific Rim Championships Medalists

Senior All Around: 1st- Elizabeth Price (USA), 2nd- Kyla Ross (USA), 3rd- Ellie Black (Canada)

Junior All Around: 1st- Bailie Key (USA), 2nd- Nia Dennis (USA), 3rd- Luo Huan (China)

Team Final: 1st-USA (Price, Ross, Ernst, Key, Dennis, Flatley), 2nd-Canada (Black, Yu, Chant, Woo, Olsen, Roberts), 3rd- China (Xie Yufen, Luo Huan, Liu Tingting, Zhou Linlin, Liu Ying)


Note*

There was an error on the Russian Championships photo set posted a few hours ago.

It has been corrected and I officially loathe interpreting results that are entirely in Russian.

 


2014 Russian Championships Medalists (Seniors)

All Around: 1st- Aliya Mustafina, 2nd- Alla Sosnitskaya, 3rd- Anastasia Grishina

Vault: 1st- Alla Sosnitskaya, 2nd- Maria Paseka, 3rd- Tatiana Nabieva

Uneven Bars: 1st- Daria Spiridonova, 2nd- Anna Rodionova, 3rd- Alla Sosnitskaya

Balance Beam: 1st- Maria Kharenkova, 2nd- Daria Spiridonova, 3rd- Aliya Mustafina

Floor Exercise: 1st- Polina Fedorova, 2nd- Alla Sosnitskaya, 3rd- Kristina Goryunova

Team Final: Central Federal District (Komova, Yelizarova, Kruglikova, Gannonchenko, Afanasyeva, Kharenkova), Moscow (Grishina, Mustafina, Spiridonova, Sosnitskaya, Paseka), St Petersburg (Sidorenko, Kramarenko, Cheong, Akhaimova, Nabieva)


2014 Doha World Cup Medalists

Vault: 1st- Larisa Iordache (Romania), 2nd- Teja Belak (Slovenia), 3rd- Angel Wong (Hong Kong)

Uneven Bars: 1st- Kristyna Palesova (Czech Republic), 2nd- Jana Sikulova (Czech Republic), 3rd- Laura Schulte (Switzerland)

Balance Beam: 1st- Larisa Iordache (Romania), 2nd- Mary-Anne Monckton (Australia), 3rd- Phan Thi Ha Thanh (Vietnam)

Floor Exercise: 1st- Larisa Iordache (Romania), 2nd- Diana Bulimar (Romania), 3rd- Isabela Onyshko (Canada)


Jesolo Trophy Event Final Medalists
Jr Vault: 1st- Bailie Key (USA), 2nd- Jordan Chiles (USA), 3rd- Laura Jurca (Romania)
Jr Uneven Bars: 1st- Bailie Key (USA), 2nd- Nia Dennis (USA), 3rd- Marina Kawasaki (Japan)
Jr Balance Beam: 1st- Norah Flatley (USA), 2nd- Bailie Key (USA), 3rd- Andreea Iridon (Romania)
Jr Floor Exercise: Bailie Key (USA), 2nd- Laura Jurca (Romania), 3rd- Yuka Momiyama (Japan)
Sr Vault: 1st- Mykayla Skinner (USA), 2nd- Alessia Leolini (Italy)
Sr Uneven Bars: 1st- Madison Kocian (USA), 2nd- Kyla Ross (USA), 3rd- Giorgia Campana (Italy)
Sr Balance Beam: 1st- Andreea Munteanu (Romania), 2nd- Alyssa Baumann (USA), 3rd- Elisa Meneghini (Italy)
Sr Floor Exercise: 1st- Mykayla Skinner (USA), 2nd- Kyla Ross (USA), 3rd- Andreea Munteanu (Romania)

Jesolo Trophy Event Final Medalists

Jr Vault: 1st- Bailie Key (USA), 2nd- Jordan Chiles (USA), 3rd- Laura Jurca (Romania)

Jr Uneven Bars: 1st- Bailie Key (USA), 2nd- Nia Dennis (USA), 3rd- Marina Kawasaki (Japan)

Jr Balance Beam: 1st- Norah Flatley (USA), 2nd- Bailie Key (USA), 3rd- Andreea Iridon (Romania)

Jr Floor Exercise: Bailie Key (USA), 2nd- Laura Jurca (Romania), 3rd- Yuka Momiyama (Japan)

Sr Vault: 1st- Mykayla Skinner (USA), 2nd- Alessia Leolini (Italy)

Sr Uneven Bars: 1st- Madison Kocian (USA), 2nd- Kyla Ross (USA), 3rd- Giorgia Campana (Italy)

Sr Balance Beam: 1st- Andreea Munteanu (Romania), 2nd- Alyssa Baumann (USA), 3rd- Elisa Meneghini (Italy)

Sr Floor Exercise: 1st- Mykayla Skinner (USA), 2nd- Kyla Ross (USA), 3rd- Andreea Munteanu (Romania)


2014 Jesolo Trophy Medalists

Jr All Around: 1st- Bailie Key (USA), 2nd- Nia Dennis (USA), 3rd- Norah Flatley (USA)

Jr Team Final: 1st- USA (Key, Dennis, Flatley, Gaskins, Chiles, Smith), 2nd- Romania (Jurca, Butuc, Orzu, Peng, Stoica, Iridon), 3rd- Italy (Abdelaziz, Busato, Linguerri, Carofiglio, Rubagotti, Imeraj, Favaretto)

Sr All Around: 1st- Kyla Ross (USA), 2nd- Peyton Ernst (USA), 3rd- Maggie Nichols (USA)

Sr Team Final: 1st- USA (Ross, Ernst, Nichols, Skinner, Baumann, Desch), 2nd- Italy (Meneghini, Fasana, Campana, Rizzelli, Marongiu, Mori), 3rd- Japan (Sasada, Uchiyama, Otaki, Inoue, Honda, Matsumura)


Q
found the cottbus beam podium in this post: lakekrugloye[.]tumblr[.]com/post/80167089392
A

Ah! Thanks so much! 

The Cottbus photo set is now complete!